tel.: +48 515 451 217

biuro@latonafali.pl

nafali

20 kwietnia 2018

wczasy nad morzem

UZDROWISKO DĄBKI – MIEJSCE DLA RODZIN Z DZIEĆMI.

 

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DĄBKI NAD BAŁTYKIEM?

Uzdrowisko Dąbki to niepowtarzalne miejsce. Minimalnie zurbanizowane względem innych miejscowości nadmorskich, a zarazem obfite w atrakcje. Bliskość morza, atrakcje jeziora Bukowo, urzekająca mierzeja dąbkowicka, cisza i spokój oraz powietrze jakiego nie ma żadne inne miejsce w Polsce. To właśnie Dabki. Wczasy nad morzem to czas dla rodziny, związku, poprawy zdrowia, dlatego wybór miejsca jest tak niezwykle istotny.

 

WYBÓR MIEJSCOWOŚCI NA WCZASY NAD MORZEM.

Najważniejszy jest odpowiedni wybór miejscowości nadmorskiej na nasz urlop. Źle dobrane miejsce może całkowicie zmienić nasze plany urlopowe, dlatego oczekiwania są kluczowe. Oferta ośrodków nadmorskich jest szeroka i z każdym rokiem poprawia się jakość oferowanych usług noclegowych. Zaczynamy oczywiście od poszukiwań, wpisujemy w Google wczasy nad morzem i wybór generalnie nas przytłacza. Może najpierw region? Albo wybrana atrakcja? Miejscowość nad morzem z dzieciństwa? Trudno zacząć. Mało kto z nas, zapracowanych rodziców, zajętych pracowników i obłożonych wieloma obowiązkami przejętych przedsiębiorców ma czas na spokojne i rzeczowe poszukiwania.

 

Zatem pozostaje nam ryzykować i na podstawie zdjęć wybieramy ośrodek nad morzem, a reszta jakoś się ułoży. Albo korzystamy z polecenia znajomych i musimy się dostosować do charakteru ich oczekiwań, czy też wracamy znowu w sprawdzone miejsce nad Bałtykiem. Jest w naszej opinii uniwersalna opcja: zaufać opisom na forach i wybrać w wyszukiwarce noclegi Dąbki. Dąbki są idealną miejscowością turystyczną na wczasy nad morzem, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Mnogość ofert oferujących domki letniskowe, pensjonaty, pokoje, kwatery, apartamenty czy też usługi hotelowe pozwoli zaspokoić wszelakie wymagania. Ale pod jednym warunkiem, że szukamy spokoju i czasu dla siebie i rodziny.

 

Dąbki nie mają rozbudowanej bazy dyskotek, pubów czy innej formy nocnego życia. To właśnie Uzdrowisko spowodowało, że Dąbki stworzyły charakter wypoczynkowo – sanatoryjny. Jak szukać ofert w kategorii noclegi Dabki? Trzeba jak pisałam powyżej najpierw określić dokładnie własne oczekiwania.

 

Uzdrowisko aktualnie posiada pełną ofertę bazę noclegową, ale pewne warunki zasługują na szczególne uwzględnienie w naszych planach. Przede wszystkim odległość do morza. kto z nas nie wracał biegiem do ośrodka czy domku letniskowego? Charakterystyczna zmienność pogody oraz częstokroć konieczność skorzystania z “okien pogodowych” ma znamienny wpływ na jakość wypoczynku. Morze Bałtyckie, tak jak nasze góry potrafi zaskoczyć klimatem tropików i chłodem Skandynawii.

 

UZDROWISKO DĄBKI – NATURALNA INHALACJA.

Jednak Dąbki to coś więcej, wczasy nad morzem z realną poprawą zdrowia. Tak właśnie. Zmienna pogoda, a głównie wietrzna jest tutaj bardzo pożądana. Uzdrowisko Dąbki ma wyjątkowe możliwości lecznicze od wielu lat doceniane przez pulmonologów z całego kraju. Złoża torfu znajdujące się w pasie depresyjnym przebiegającym przez Dąbki, w połączeniu z bryzą nadmorską tworzą powietrze składem niemal identyczne jak inhalacje. Z tego powodu wielu lekarzy, szczególnie dla dzieci rekomenduje pobyt w Dąbkach. Więc warto kliknąć noclegi Dąbki i połączyć wypoczynek w spokojnej, rodzinnej miejscowości z podniesieniem jakości zdrowia.

 

Głównie parowanie licznych torfowisk ma na to wpływ. Unikalny mechanizm powstaje podczas parowania torfowisk w ciepłe i słoneczne dni, które łączy się z nadmorskim powietrzem przy nawet niewielkim wietrze. Wystarczy zatem tylko wyjść na taras w naszym ośrodku, domku letniskowym lub iść na spacer, a otrzymujemy prawdziwą dawkę jodu. Identyczną jak inhalacje w sanatorium. Często stosowanym rozwiązaniem jest również spanie przy otwartym oknie lub poranne, długie spacery nad morzem. Systematyczność takich zabiegów podczas naszego urlopu zamienia wczasy nad morzem w kurację prozdrowotną. Oczywiście nie przeszkadza to w zaplanowanym przez nas wypoczynku z rodziną czy przyjaciółmi.

 

Krok pierwszy to wyszukanie odpowiedzi na nasze oczekiwania finansowe i bytowe. Domki letniskowe w Dąbkach będą stanowiły świetne miejsce na odpoczynek, a ich uniwersalny charakter pozwoli dostosować potrzeby klientów indywidualnych oraz grupowych.

 

TOROWISKO – NATURALNY SKARB UZDROWISKA DABKI

Pas naturalnych złóż torfowych znajduje się na całej szerokości Dąbek, przebiega równolegle w odległości od 400 do 600 m od linii brzegu morza Bałtyckiego i kończy na wysokości m. Bobolin. Pas jest położony w centrum miejscowości, w lesie oraz częściowo na terenach podmoklych. Nie ma konieczności stosowania zabiegów polegających na zblizaniu się czy przebywania w samym centrum torfowiska. Natomiast warto znaleźdź noclegi w m. Dąbki w tej części położonej między pasem torfowiska a morzem Baltyckim.

 

Pas przedstawiony na grafice gwarantuje optymalizację wpływu mikroklimatu Dąbek na nasze zdrowie. Wczasy nad morzem zmienią się więc w zdrowe wczasy nad morzem. To przede wszystkim dla dzieci warto wybrać noclegi i wypoczynek w Uzdrowisku Dąbki. Bardzo często, wczesnym rankiem spotykam na plaży mamy z wózkami, które pozwalają swoim pociechom oddychać tym wspaniałym powietrzem. Unikalność mikroklimatu Dąbek została po raz pierwszy jeszcze w czasach kiedy osada Dąbki należała do Niemiec (do 1945 niem. Neuwasser). Wielu kuracjuszy przyjeżdżało najczęściej z Kołobrzegu i spędzało wietrznie dni na plaży w Dąbkach. Reasumując wczasy nad morzem w Uzdrowisku Dąbki to połączenie urlopu z talasoterapią.

Od wielu lat Dąbki słyną z mikroklimatu, który był podstawową przyczyną przyznania Dąbkom statutu „Dąbki Zdrój”. Niestety z innych przyczyn nie doszło ostatecznie do przyznania statusu Zdroju i Dąbki pozostały Uzdrowiskiem. Nie zmienia to oczywiście faktu posiadania naturalnych złóż torfowych oraz powstającego przez to unikalnego nadmorskiego mikroklimatu. Dlatego noclegi w Dąbkach to rozwiązanie łączące wczasy nad morzem z poprawą zdrowia, szczególnie w obszarze układu oddechowego. Nie pozostaje w podsumowaniu potwierdzić, że Dąbki są unikalną miejscowością nad morzem bałtyckim, jedyną posiadającą w centrum tak rozległe torfowiska.

 

9 KM

PLAŻA DĄBKI DŁUGOŚĆ

 

 

38 KM2

TORFOWISKA AKTYWNE

 

 

300 M

SZEROKOŚĆ WYDM

 

NOCLEGI DĄBKI

STANDARYZACJA JAKOŚCI USŁUG TURYSTYCZNYCH.

 

Dynamiczny rozwój bazy turystycznej na całym polskim wybrzeżu od kilku lat wprowadził nowe standardy jakości świadczonych usług turystycznych. Aktualnie udogodnienia dla turystów, które kiedyś były luksusem stały się wymownym minimum. Baza noclegowa Dąbek jest wyjątkowo nowoczesna i atrakcyjna, ponieważ jest stosunkowo młodą infrastrukturą. Rozwój Uzdrowiska Dąbki, szczególnie obszaru noclegi Dabki rozpoczął się w latach 2010-2012, dlatego większość ośrodków wypoczynkowych oraz obiektów w głównej mierze oferujących domki letniskowe w Dąbkach ma mniej niż 8 lat. Co w świetle porównania z innymi zbliżonymi miejscowościami nadmorskimi jest fenomenalnym wynikiem.

 

Standaryzacja jakości usług turystycznych wpłynęła zatem na nasze wybory turystyczne, a tym samym na wczasy nad morzem. Dąbki stały się mocno zunifikowanym Uzdrowiskiem, zarówno pod względem oferowanych obiektów noclegowych, jak również w rozbudowie istniejącej bazy gastronomiczno – usługowej Dabek. W ramach pierwszego obszaru Dąbki zyskały modernistyczne i naprawdę luksusowe wybrane ośrodki, w tym domki letniskowe i apartamenty. W obszarze drugim analogicznie rozbudowano bazę gastronomiczną oraz infrastrukturę turystyczną. W 2018 roku zakończono remont drogi przebiegającej przez Dąbki oraz przebudowę tras rowerowych i spacerowych.

 

NOWE INWESTYCJE W UZDROWISKU DĄBKI

Realizacja połączenia rowerowego między Jarosławcem, przez Dąbki do Kołobrzegu była pierwszym etapem rozwóju ww. bazy. Kolejnym etapem jest wykonane zatwierdzonego i ukończonego projektu budowy ścieżki nadmorskiej wraz z modernistycznymi wejściami na Dąbkowską plaże. Ultranowoczesny, postępowy i innowacyjny styl rozwiązania wejść na plażę będzie z cała pewnością dodatkową atrakcją dla wczasowiczów w Dąbkach. Współcześnie praktycznie każda nadmorska miejscowość turystyczna oferuje coś wyjątkowego, atrybut pozwalający na wyjście ponad tłum i manifestowanie swojego unikalnego regionalnego klimatu. Częstokroć są to pomysły kopiowane, nie mniej każdy z nas turystów lubi tego rodzaju atrakcje i mają one całościowo pozytywny wpływ na jakość wypoczynku.

 

Prolongując myśl, nowoczesne rozwiązania w połączeniu z praktycznymi aspektami wpisują się w lokalny charakter Dąbek. Wczasy nad morzem będą więc oprócz normatywnego kanonu wypoczynku okazją do znalezienia inspiracji oraz zadbania o kondycję. Nadmorski deptak, którego realizacja jest planowana w 2020 roku, będzie komplementarnie wyposażony w strefy aktywnego wypoczynku. Otwarte, bezpłatne siłownie typu „outside”, place zabaw oraz ścieżki zdrowia mają umilić spędzanie czasu na wakacjach. Uzupełniająco, ścieżka ma być połączona z siecią ścieżek rowerowych w Dabkach co znacznie ułatwi odwiedzanie innych równie ciekawych miejsc.

 

INFRASTRUKTURA TURYSTYCZNA

Prozaicznie, ale celowo chcę również w tym rozdziale wspomnieć o realizacji nowego oświetlenia oraz infrastruktury dla pieszych. Szczegóły w mojej opinii mają kluczowy wpływ na całościowe postrzeganie miejscowości, głównie jak pisałam powyżej ze względu na detale i niuanse, stąd zwrot w tym kierunku. Oświetlenie ścieżek rowerowych oraz planowana do realizacji promenada nadmorska w Dąbkach zasługują na najwyższe uznanie konstruktorskie. Podwójne lampy doświetlają ścieżkę rowerową czyniąc ją znacznie bezpieczniejszą oraz dostępniejszą po zmierzchu. Przejścia dla pieszych są trafnie i fachowo oznakowane, w większości przedzielone wyspą bezpieczeństwa. Poruszanie się z dziećmi po Uzdrowisku Dąbki stało się symptomatyczną przyjemnością.

 

Niemniej trend inwestycyjno – realizacyjny miejscowości sąsiadujących równolegle przekłada się na jakość naszego wypoczynku. Przykładem rozwiązań łączących kompleksowo usługi turystyczne są rozwiązania otwarte. Koszalin w 2018 roku zapowiedział kompleksowe wprowadzenie wypożyczalni rowerów miejskich. Re-inwestycyjna formuła ma znacząco obniżyć koszy, a co za tym idzie umożliwić wczasowiczom z Uzdrowiska Dąbki realizację naprawdę atrakcyjnych wycieczek fakultatywnych. Szczególnie ważne powyższe rozwiązanie staje się podczas pogody nie plażowej, ale pozwalającej na zwiedzanie okolicy Dąbek. Wczasy nad morzem są pełne różnych możliwości spędzania czasu, wystarczy tylko chcieć.

 

IMPREZY I FESTYNY W DĄBKACH

Dąbki, jak wiele innych turystycznych nadmorskich miejscowości, oferują w szczególności w sezonie wakacyjnym wiele atrakcji w postaci imprez i festynów. Sztandarową imprezą organizowaną w Dąbkach, jest bieg letnia, który odbywa się na przełomie lipca i sierpnia. Mierzeja dąbkowicka, przez centrum Dąbek, plażą również w niektórych odcinkach aż do m. Bobolin tak przebiega trasa biegu. Kategorie wiekowe rozpoczynają się już od najmłodszych dzieci, przez juniorów, juniorów starszych, kategorie główne, aż do biegu seniora. Trasy są dobrze przygotowane, zabezpieczenie medyczne, a ponadto impreza jest częstokroć opatrzona koncertem lub występem kulturalnym.

 

W sezonie letnim organizowane są również kiermasze i festyny promujące lokalne produkty wytwarzane w ekologicznych gospodarstwach. W wielu przypadkach agroturystyka jest połączona z wynajmem domków letniskowych lub pokoi, oferując jednocześnie inne atrakcje dla turystów. Wczasy nad morzem można więc połączyć już w trzech obszarach: wypoczynku, podniesienia jakości zdrowia oraz bytowania z naturą. Nie mniej rzadko kiedy agroturystyka znajduje się blisko morza, najlepsza lokalizację uzyskują te ośrodki wczasowe które są położone wzdłuż głównej ulicy.

 

Na uwagę zasługuje lokalny targ, który odbywa się kilka razy w ciągu sezonu letniego na parkingu przy jeziorze Bukowo. Bogata oferta lokalnych producentów eko-żywności oraz szeroka oferta lokalnych browarów i domowych wyrobów stanowi główny asortyment oferowany na rynku. Dodatkowo, są w czasie festynu w Dąbkach realizowane zabawy dla dzieci oraz rozstawiane dmuchane zamki. Napewno warto odwiedzić letni festyn z cała rodziną, odbywa się w niedzielę przez praktycznie cały dzień, informacje o dokładnych datach znajdują się w dziale harmonogram imprez Dąbki 2018. Równocześnie, w przypadku niepogody gorąco polecam oddalony 23 km od Uzdrowiska Dąbki niedzielny targ koszaliński na giełdzie samochodowej.

 

 

WCZASY NAD MORZEM

NOCLEGI DABKI – WYBÓR MIEJSC NOCLEGOWYCH

 

OŚRODKI WCZASOWE W UZDROWISKU DĄBKI

Ośrodki wczasowe w Dąbkach stanowią zdecydowaną większość bazy noclegowej. W głównej mierze są to niewielkie pensjonaty, czynne sezonowo w okresie czerwiec – wrzesień. Wybór poziomu jakości usług turystycznych jest pełny, od nisko-kosztowych ośrodków wczasowych do nawet 3 gwiazdkowych. Cena za nocleg waha się od 30 do 150 zł za osobę za noc. Zdecydowanie rzadziej oferta jest połączona za śniadaniem, a cena warunkuje głównie położenie ośrodka wypoczynkowego bliżej morza oraz standard wyposażenia pokoju.

 

Szczególną popularnością charakteryzują się mniejsze pensjonaty w Dąbkach ze względu na kameralną atmosferę oraz bliski, czasem koleżeński po latach kontakt z właścicielem. Ta forma turystyki jest coraz bardziej popularna i dla części turystów powrót w sprawdzone miejsce jest warunkiem podczas wyboru noclegu w Dąbkach. Samo Uzdrowisko, jak również okoliczne miejscowości jak Bobolin i Bukowo Morskie posiadają w swojej ofercie dużo tego typu miejsc. Ponadto, ośrodki oferują wyżywienie, a najpopularniejszą formułą jest nocleg ze śniadaniem.

 

DOMKI LETNISKOWE DĄBKI

Domki letniskowe w Dąbkach są drugą pod względem popularności opcją najmu wakacyjnego. Większość domków nad morzem w Dąbkach jest otwarta sezonowo, niektóre obiekty są całoroczne, nie mniej opcja ta nie cieszy się dużym zainteresowaniem. Domki letniskowe oferują bardzo szeroką gamę jakości usług turystycznych. Tanie domki w Dąbkach znajdziemy już od 80 zł za dobę za 4 osoby. Luksusowe domki letniskowe oferowane są natomiast nawet za 500 zł za dobę. Trudno więc jednoznacznie powiedzieć jaką opcję wybrać.

 

Generalnie wpływ na cenę mają 3 najważniejsze obszary: odległość do morza, infrastruktura dla wczasowiczów oraz wyposażenie domku. Domki przy morzu cieszą się oczywiście największą popularnością, jednakowoż część letników decyduje się na wybór domków letniskowych dalej od morza kosztem lepszego komfortu. Nie oznacza to, że w bliskiej odległości do plaży nie ma luksusowo wyposażonych ośrodków, lecz konieczność ściągnięcia klienta dalej od plaż Dąbek wymaga dodatkowych zabiegów.

 

Odległość do morza bezproblemowo możemy sprawdzić na Google maps, które w zakładce opcji dodatkowych oferuje pomiar odległości do morza z wybranego przez na wczasy ośrodka. W prosty sposób możemy zweryfikować ile metrów dzieli nas od wymarzonego wypoczynku nad polskim morzem. Opcją równie często wybieraną przez wczasowiczów jest przejazd samochodem. Domki letniskowe oferują noclegi, ale swoistym standardem stało się przypisane miejsce parkingowe na terenie ośrodka oraz udogodnienia w postaci parawanu, leżaków i kompleksowego wyposażenia domku letniskowego.

 

SANATORIA W UZDROWISKU DĄBKI

Sanatorium jest formą wypoczynku wybieraną głównie przez względy zdrowotne. Niewielka część wczasowiczów decyduje się na prywatny zakup turnusu w sanatorium w Dąbkach, głównie ze względu na wysokie koszty pobytu. Sanatoria są obłożone w większości przez kuracjuszy na podstawie umowy z NFZ, natomiast w sezonie wysokim istnieje możliwość prywatnego skorzystania z SPA i zabiegów. Obiekty są w większości wyremontowane i oferują usługi noclegowe na naprawdę wysokim poziomie.

 

Istnieje również możliwość skorzystania podczas urlopu z zaplecza rehabilitacyjnego sanatorium nie będąc jednocześnie kuracjuszem. Ceny za zewnętrzne korzystanie z SPA czy rehabilitacji są mocno zróżnicowane, a dokładną informację na ten temat otrzymamy bezpośrednio w wybranym obiekcie.

 

POKOJE I KWATERY W UZDROWISKU DĄBKI

Zdecydowanie najmniej rozwinięta gałęzią turystyki Dąbek są prywatnie wynajmowane pokoje i prywatne kwatery. Głównie ze względu na fakt, że Dąbki nie są dużą miejscowością nadmorską, a liczba mieszkańców po sezonie na stałe zameldowanych ledwo przekracza 200 osób. Zdecydowanie szerszą ofertę w obszarach: pokoje Dąbki czy prywatne kwatery możemy znaleźć w miejscowościach Bobolin, Żukowo Morskie, Bukowo Morskie oraz Darłowo. Ta formuła wypoczynku charakteryzuje się stosunkowo niską ceną najmu oraz wysoce zróżnicowanym poziomem jakości świadczonych usług turystycznych.

 

Gorąco zachęcam do sprawdzania opinii o pokojach i kwaterach w Dąbkach. Wczasy nad morzem powinny być przyjemnością bez absolutnie żadnych niespodzianek. Wcześniejsze rozpoznanie oraz potwierdzenie oferowanego wyposażenia pokoi pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych nikomu na urlopie nieprzyjemności. Symbiotyczne działanie powinniśmy powziąć w zakresie weryfikacji dwóch zmiennych: odległość do morza oraz odległość do centrum Uzdrowiska Dąbki. Tu jak pisałam powyżej świetnie sprawdzi się Google Maps lub inny portal oferujący możliwość sprawdzenia położenia ośrodka na mapie.

 

APARTAMENTY DĄBKI

Apartamenty w Dąbkach występują w każdej z powyższych kategorii. Nie posiadają jednolitego schematu i często spotkamy się z tą formą najmu w różnych obiektach noclegowych. Domki letniskowe, ośrodki wczasowe, prywatne kwatery, a nawet pensjonaty posiadają w swojej ofercie usług turystycznych opcję wyboru apartamentu w Dąbkach. Trudno jednoznacznie wskazać co możemy nazwać apartamentem, nie mniej są uśredniając lepiej wyposażone od innych miejsc noclegowych dostępnych w obiekcie. Tą formę w mojej opinii należy dokładnie sprawdzić i zapytać od czego zależy dopłata, jakie dodatkowe wyposażenie otrzymujemy poza nazwą apartament w Dąbkach.

 

ATRAKCJE DĄBEK

WCZASY NAD MORZEM DLA AKTYWNYCH

 

ROWERY TURYSTYCZNIE I WYCZYNOWO

Ścieżki rowerowe w Dabkach zostały już przez naszą redakcję szczegółowo opisane w poprzednich artykułach. Natomiast w przypadku wyboru noclegu w Dąbkach można również wziąć pod uwagę odległość od tras rowerowych, jako bazy wypadowej do zwiedzania okolicy. Jednocześnie w tymże akapicie chcę się odnieść do zwrócenia uwagi na infrastrukturę wybranego obiektu noclegowego pod kątem jego przygotowania dla rowerzystów. Na początku należy podkreślić, że Dabki są bardzo bezpieczną i rodzinną miejscowością turystyczną, a przypadki interwencji policyjnych zdarzają się niezwykle sporadycznie.

Zatem wczasy nad morzem aktywnie czy bardziej pasywnie. Każdy z nas ma inne oczekiwania, ale warto zaplanować zanim wpiszemy w wyszukiwarkę Google noclegi Dąbki jakie mamy zamiary aktywnego spędzania czasu wolnego. Podobnie jak w przypadku odległości do morza, warto jest lokalizacyjne sprawdzić czy przy naszym ośrodku przebiega ścieżka rowerowa. Trasy rowerowe w Dabkach są stosunkowo dobrze ze sobą skorelowane, ale niektóre obiekty noclegowe są przy samej ścieżce rowerowej. Taka lokalizacja jest bardzo wygodna, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Wybór tras po przeprowadzonym w zeszłym roku remoncie kapitalnym tras rowerowych jest duży i bez opuszczenia szlaku rowerowego dojedziemy do Jarosławca przez Bobolin, Darłowo, Darłówko i Wicie. Podobna, lecz dłuższa trasa prowadzi do Kołobrzegu przez Łazy, Mielenko, Mielno, Ustronie morskie, Chłopy.

 

WYPOŻYCZALNIE ROWERÓW W DABKACH

Podsumowując, możemy na etapie planowania, wybrać te noclegi w Dąbkach, które są blisko morza, przy trasie rowerowej oraz posiadają wystarczającą ilość atrakcji na terenie Ośrodka. Ważną rolę spełnia tu bezpieczeństwo, więc warto zapytać czy obiekt jest wyposażony w stojaki na rowery lub inną formę zabezpieczenia rowerów żeby nie było konieczności wnoszenia ich np. do domku letniskowego. W dąbkach funkcjonują dwie formy najmu rowerów: wypożyczalnia rowerów lub darmowe udostępnione dla gości ośrodka. W obu przypadkach są to rowery turystyczne, nadające się do raczej krótkich, okazjonalnych przejazdów. Jeżeli chcemy poznać niesamowitą okolicę i przyrodę parku krajobrazowego proponuję zaopatrzyć się w rowery ba z całą pewnością Dabki są przygotowane na ten rodzaj aktywności ruchowej.

 

WYPOŻYCZANIE GOKARTÓW DĄBKI

Stosunkowo niedawno bardzo popularne nad polskim morzem stały się gokarty. Wieloosobowe rowery są ciekawa alternatywą dla tradycyjnych rowerów na rodzinne wycieczki. Dąbki posiadają doskonale przygotowaną infrastrukturę pod wycieczki rowerowe, tym samym jazda gokartem może odbywać się po trasach rowerowych dbając o bezpieczeństwo turystów.

Wczasy nad morzem stają się coraz bardziej, w naszej kulturze wypoczynku, połączeniem aktywności fizycznej w kontekście zdrowia z tradycyjną formą plażowania. Dąbki maja w wielu miejscach publicznych oraz bezpośrednio w obiekcie wczasowym wypożyczalnie gokartow i rowerów. Koszt najmu gokartow nie jest wysoki i waha się od 5 do 25 zł za godzinę wynajmu. Najczęściej właściciele wypożyczalni spisują dane z dowodu osobistego lub prawa jazdy. Sytuacja ta może jednak ulec zmianie nie tylko w Dąbkach ale we wszystkich miejscowościach wypoczynkowych. Albowiem od maja br. zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych przez podmioty gospodarcze.

 

 

NOCLEGI DĄBKI – PODSUMOWANIE

WCZASY NAD MORZEM Z RODZINĄ

 

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DĄBKI NA RODZINNE WAKACJE?

Rodzinne wakacje są czasem wyjątkowym. Poświęcamy go naszym rodzinnym relacjom, mamy czas dla siebie, na książkę i na mnóstwo innych rzeczy nie do pomyślenia w tygodniu pracy. Warto więc poświęcić nieco więcej niż zazwyczaj czasu na skrupulatne zaplanowanie urlopu a napewno na wybór miejsca wypoczynku. Miejscowości nadmorskie, jak inne miasta turystyczne są zdecydowanie bardziej tłoczne w sezonie niż poza nim. W zależności więc od czasu jaki przeznaczamy na urlop, proponuję rozważyć przyjazd nad morze w tzw. łamańcu. Na sam koniec czasu przed sezonem letnim lub na początek sezonu letniego. Oczywiście paralelnie sytuacja odnosi się do zakończenia sezonu wysokiego i rozpoczęcia czasu zwanego przez obiekty turystyczne nad morzem posezonowym.

 

Dlaczego warto wybrać Dąbki w tym terminie? Ponieważ ceny są na średnim poziomie, cała baza gastronomiczna Dąbek jest już otwarta, nie ma jeszcze pełnego obłożenia. Oto argumenty. Ponadto, jest to miejscowość uzdrowiskowa z jedynymi w Polsce tak bogatymi złożami torfu praktycznie w centrum Dąbek. Noclegi Dąbki to również żaden problem, rozbudowana baza turystyczna, nowo remontowane trasy rowerowe i prawdziwa cisza po 22. Nie znam rodziny która o ile wybrała dobry nocleg w Dąbkach był by niezadowolona z tego kierunku na letnią eskapadę. Na szczególne wyeksponowanie zasługuje naturalny i spokojny charakter uzdrowiska. Mierzeja dąkowicka, liczne dzikie i szerokie plaże oraz klimat jak z lat 90′ to właśnie Dąbki.

 

DĄBKI ALTERNATYWĄ DLA DROGICH KURORTÓW NADMORSKICH.

Aktualnie, każda gmina nadmorska szuka rozwiązań w obszarze pozyskiwania dofinansowań lub innych form rozwoju. Dodatkowo prywatne inwestycje i nie do końca jednolite przepisy powodują, że część kurortów nadmorskich stała się miejscami „z polbruku”. Liczne zabiegi, atrakcje odlewane z betonu, skrzaty, aleje gwiazd czy grające ławki to w tej chwili nadmorski standard. Pytanie tylko czy o to chodzi rodzinom z dziećmi wybierającym wczasy nad morzem. Jeżeli szukacie niedrogiej, bardzo spokojnej miejscowości, gdzie wczasy nad morzem wybierają głównie rodziny z dziećmi to jest strzał w 10. Nie funkcjonuje tu życie nocne poza spotkaniami rodziców, gdzie domki letniskowe położone blisko siebie pozwalają rozpalić grila i słyszeć czy pociechy śpią.

 

Właśnie tak wyglądają Dąbki. Taki stan rzeczy oczywiście czasem zakłóci impreza plenerowa czy koncert w Dabkach, ale … tylko do 22! Komu nie polecam, młodym turystom szukającym życia nocnego, osobom lubującym się w tłumie nadmorskim, ale także tym wczasowiczom którzy szukają całkowitego odludzia. Uzdrowisko Dabki jest połączeniem gwarnej i tętniącej miejscowości z typowo sanatoryjnym klimatem morskim. Port w Dabkach, rozciągnięte centrum, szerokie plaże, liczne trasy rowerowe i co najważniejsze naprawdę rozsądne ceny usług turystycznych. Zarówno w gastronomii, jak w sferze noclegi Dabki. W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć o prozdrowotnej roli talasoterapii dzięki torfowiskom.

 

NOCLEGI DABKI – NAJLEPSZE I TANIE ROZWIĄZANIA.

Jak pisałam powyżej, noclegi Dąbki to ogromy wybór miejsc noclegowych. Istnieją oczywiście rozwiązania, które w mojej opinii najlepiej wpisują się w model wakacyjnego wypoczynkowy całej rodziny. Luksusowo i tanio. Tak byśmy chcieli i jest to możliwe. Najważniejsze jakie przyjmiemy punkty odniesienia i z jakim ośrodkiem wypoczynkowym będziemy się porównywać. Tak więc, tanie noclegi dla rodzin z dziećmi w Dąbkach to dwie alternatywy: domki letniskowe albo apartamenty. Czemu? Ponieważ domki letniskowe w Dąbkach są najbardziej przyjazne właśnie rodzinom z dziećmi. Place zabaw, piaskownica, huśtawki oraz inne atrakcje na terenie ośrodka to teraz normatyw. Apartamenty są najczęściej zlokalizowane w budynkach, ale tak jak domki letniskowe posiadają wspomniane powyżej wyposażenie.

 

Wyżywienie najczęściej nie jest oferowane w ośrodkach posiadających do wynajmu domki letniskowe czy apartamenty w Dąbkach. Oferują je ośrodki wczasowe, sanatoria, prywatne kwatery. Pytanie czy warto płacić za wyżywienie w ośrodku? Moim zdaniem nie. Analiza oferty jaką przedstawiają obiekty gastronomiczne w Dabkach jednoznacznie wskazuje na tańsze, alternatywne rozwiązanie. Poza tym codziennie mamy nowe menu, możemy zmieniać lokale i próbować nowych, również lokalnych potraw. Rzetelnie rzecz ujmując, optymalnym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie śniadania dla rodziny i zjedzenie go najlepiej na tarasie naszego domku letniskowego. Na obiad – na Dąbki. Zestawy obiadowe rozpoczynają się od 18 zł, zupa i drugie danie, w większości barów czy smażalni jest opcja z rybą. Kolacja ze znajomymi, najlepiej przy grillu. To mój model wielokrotnie sprawdzony, również w Dabkach.

 

RÉSUMÉ – UZDROWISKO DĄBKI

Uzdrowisko Dąbki posiada szeroką bazę noclegową i gastronomiczną przygotowaną w głównej mierze dla rodzin z dziećmi. Liczne trasy rowerowe, ścieżki spacerowe,  miejsca do zabaw dla dzieci oraz otwarte, bezpłatne atrakcje przyczyniają się do umilenia wypoczynku. Plaża w Dabkach jest jedną z najcudowniejszych nad polskim morzem.  Szeroka, drobno piaszczysta, z łagodnym zejściem, a przede wszystkim strzeżona gwarantuje udany wypoczynek. Dodatkowo, o ile nie najważniejsza jest naturalna zasobność torfowa, gwarantująca zdrowy wypoczynek. Ponadto, Dąbki cały czas rozbudowują swoją infrastrukturę, oferując usługi turystyczne na najwyższym poziomie bez ingerencji w naturalny charakter Uzdrowiska.

 

Wiele okolicznych miejscowości nadmorskich jak Darłowo, Darłówko, Wicie, Łazy, Mielno czy Bobolin pozwala na organizację fakultatywnych wycieczek, gdzie znajdziemy dodatkowe atrakcje. Ale z największą przyjemnością wrócimy do Dąbek, bo spokojny i rodzinny charakter miejscowości pozwala na wymarzone wczasy nad morzem. W dziale aktualności szeroko opisujemy atrakcje w Dabkach, wskazując różnorodne formy spędzania czasu wolnego na urlopie. Przez dwu tygodniowy pobyt nie będziemy w stanie z rodziną skorzystać z wszystkich uroków miejscowości. Tak więc, napewno nie można się nudzić, a napewno można wypocząć. Istotną sprawą jest również bezpieczeństwo i tu właśnie Dąbki mają kolejny argument. Przygotowane pod rodziny z dziećmi przejścia dla pieszych, promenada, udogodnienia wejść na plażę to tylko wybrane atuty za wyborem Dabek na wczasy nad morzem.

 

POGODA W DĄBKACH

Wielokrotnie każdy z nas dokładnie sprawdza pogodę długoterminową przed urlopem. Generalnie rzadko się sprawdza, ale Dąbki mają coś więcej. Unikalny mikroklimat miejscowości powoduje, że ilość opadów w sezonie letnim jest mniejsza niż w okolicznych miejscowościach. Biorąc pod uwagę średnie opady roczne, Dąbki w odniesieniu do np. Mielna znacznie się różnią. Wynika to z lokalizacji Uzdrowiska na przecięciu się prądów Bałtyku. Oczywiście pogoda nad polskim morzem jest zmienna, ale z cała pewnością uśredniając ilość opadów jest ona mniejsza w Dąbkach niż w okolicznych miejscowościach.

 

Najbardziej pożądane są okresy, kiedy w sezonie po upalnych dniach przychodzi wiatr z nad morza, ponieważ wtedy zachodzi proces największego parowania torfowisk, a co za tym idzie tworzy się unikalny mikroklimat. Proces ten najczęściej występuje na początku i na końcu sezonu letniego oraz jesienią. Dlatego w okresie września Dabki odwiedza wiele rodzin z dziećmi w celu wzmocnienia odporności. Pogoda która najlepiej sprawdza się w Dąbkach to norweska pogoda dla wyspy Bornholm yr.no.

 ZALOGUJ ADMIN | COOKIES | © LATONAFALI 2024