Plaża w Dąbkach należy do najpiękniejszych w całej Polsce. Jej szerokość oraz łagodne zejście zachwycają, dając możliwości spokojnego plażowania szczególnie rodzinom z dziećmi. Idealnie komponują się z roślinnością szerokiego pasa wydmowego w całym pasie od Bobolina do Dąbkowic przez kanał jeziora Bukowo. Eksplorację plaży rozpoczynamy w Dąbkach, gdzie znajduje się ponad 10 zurbanizowanych zejść na plażę w większości przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.
Infrastruktura przebieralni pozwala na swobodny wypoczynek dla rodzin z dziećmi, jak i również grup zorganizowanych. Mała gastronomia występująca w okolicy plaży jest w zupełności wystarczająca na pokrycie potrzeb plażowiczów. Plaża Uzdrowiska Dąbki jest objęta służbą pełnioną przez ratowników WOPR, zapewniając bezpieczeństwo podczas kąpieli morskich. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ratownicy są w stanie udzielić pomocy oraz nadzorują porządek na plaży. Liczne wieże oraz profesjonalnie przygotowana kadra gwarantuje spokój wypoczynku na plażach.
Plaża w miejscu pracy WOPR – rejon Uzdrowiska Dąbki jest szeroka o łagodnym długim zejściu i stosunkowo rzadkiej roślinności wydmowej. Domki letniskowe położone najbliżej zejść na plażę pozwalają na bezproblemowe przejście do wody bez ani jednego stopnia. Pozwala to na dojechanie do samej wody wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim. Dąbki są również w najbliższym okresie planowane do rozbudowy, szczególnie w obszarze zmiany wejść na plażę. Czytaj więcej – nowa promenada Dąbki.
Plaża w Dąbkach jest podzielona zgodnie z nomenklaturą Urzędu Morskiego w Słupsku na plażę: Bobolin, Dąbki, Dąbkowice. Centralnym odcinkiem plaży jest oczywiście rejon strzeżony w Uzdrowisku Dabki, wschodnia plaża przynależna do Bobolina i zachodnia dąbkowicka z kanałem łączącym morze bałtyckie z jeziorem Bukowo. Budową geodezyjną plaże są bardzo zbliżone, ale występują różnice, które postaram się wykazać ponieważ mają wpływ na jakość wypoczynku. Nie mnie w całym ww. obrębie znajdziemy wszystko o czym marzymy na urlopie i wakacjach. Spokój, ciszę, intymność oraz gwar, zabawę, atrakcje i klimat.
6700 m
Część zachodnia plaży to odcinek łączący Dąbki z kanałem dąbkowickim i jezioro Bukowo – Morze Bałtyckie. Plaża należy do najpiękniejszych plaż w Polsce i jest wpisana do dziedzictwa przyrodniczego krajobrazu morskiego. Obszar wydmowy należy do najmniej naruszonych, minimalnie uczęszczanych, ale co najważniejsze nie jest parkiem krajobrazowym. Ze względu na to jest całkowicie dostępna dla turystów, można więc z zachowaniem obowiązujących zasad cieszyć się każdym metrem pasa wydmowego. Plaża na tym odcinku jest nieco wyższa, o mocniejszym zejściu, bardzo rzadko użytkowana przez turystów.
Można tu znaleźć miejsce na spokojny wypoczynek całą rodziną, gdzie w promieniu 200 m będziemy sami na całej plaży nawet w szczycie sezonu. Dodatkowo miejsce to charakteryzuje się możliwością wypoczynku na plaży z ulubionym pupilem lub z zachowaniem intymności, niekiedy bardzo potrzebne w sezonie letnim. Odcinek plażowy Dąbki – kanał dąbkowicki jest również rewelacyjny do uprawiania wszelakiej aktywności ruchowej oraz spacerów. Przede wszystkim ze względu na rzadkość przebywania w tym miejscu turystów, jak również niepowtarzalne widoki, które zbliżone są do klifu bardziej niż do krajobrazu widmowego. Sam kanał dąbkowicki jest miejscem o bardzo ciekawej budowie geologicznej, ze względu na ciągłą migracje w wysokości wlewu kanału.
Kanał jest szeroki, nieurbanizowany, w większości roku umożliwia przepłynięcie między jeziorem a morzem Bałtyckim. Jednakże, często w sezonie potrafi być zamknięty przez napływający piasek podczas przypływu, tworząc zatokę okresowo cieplejszą wodą niż woda morska. W tym miejscu wypoczynek rodziną jest niepowtarzalnym doświadczeniem przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Ponieważ cała rodzina jest w zasięgu wzroku, a kanał w zakończeniu ma głębokość około metra. Ponadto jest to najpiękniejsze i niepowtarzalne miejsce dla pasjonatów fotografii.
Powoduje to, że swobodnie można korzystać z kąpieli morskiej bez ryzyka wypłynięcia w morze, bądź nieznajomości gruntu podłoża. Woda jest wyjątkowo czysta, ponieważ nie następuje proces eutrofizacji, który jest związany zarastaniem zbiorników wodnych. Ze względu na migracje wody z jeziora Bukowo do kanału, które należy do najpłytszych w Polsce, kanał jest również bardzo bogato zarybiony. Dzięki takiemu układowi oraz bliskości z uzdrowiska Dąbki miejsce to stało się jednym z najpopularniejszych do wizyt przy ładnej pogodzie. Rodziny z dziećmi, aktywni wczasowicze, pasjonaci przyrody i wędkarze spędzą tutaj niezapomniane chwile.
Odległość do tego miejsca z Dąbek wynosi 5 km, oznacza to że należy tam przemieścić się albo rowerami albo wynajętym wózkiem rowerowym czy gokartem. Ze względów bezpieczeństwa oraz ochrony przyrody Urząd Morski w Słupsku kategorycznie zabronił przejazdu tamtą drogą pojazdów mechanicznych, za wyjątkiem gości z pensjonatu Mierzeja, który znajduje się przy kanale. Stanowczo odradzamy przejazdu samochodem ze względu na wysokie kary, które nie są nakładane bezpośrednio na użytkownika pojazdu, a w formie mandatu potwierdzonego z fotografią. Postępowanie adminstracyjne może zakończyć się bardzo wysoką grzywną.
Najlepszym rozwiązaniem są rowery, swobodnie można wprowadzić je na plażę, a sam dojazd jest drogą asfaltową, częściowo betonową. Może trudno to porównać do cudów przyrodniczych, ale klimat jest niepowtarzalny nigdzie w Polsce. Po drodze nie ma żadnej infrastruktury gastronomicznej ani noclegowej, więc należy zaopatrzyć się w prowiant zanim wyruszymy z Uzdrowiska Dąbki. Podsumowując, zachodnia plaża w Dąbkach ma bardzo drobną strukturę piasku i w niewielu miejscach jest kamienista, co powoduje przyjemność z niej korzystania. Jest niepowtarzalna, a do tego wszystkiego dochodzi możliwość uprawiania sportów, intymnego wypoczynku, oderwania się od zgiełku miasta w szumie Bałtyku i samotności.
„Plaże Dąbek, ze szczególnym względem dla kanału Jeziora Bukowo są moim ulubionym miejscem na wybrzeżu środkowym. Każdej pory roku zachwycają, a powojenne pale falochronowe majestatycznie pilnują brzegu nadając tło czasu moim pracom.”
Walerian Poskomski
Zdobywca I miejsca - fotografia przyrody PanTeon
Trzecią część plaży znajdującą się na wschód od Dąbek jest plaża położona w miejscowości Bobolin. Miejsce geologicznie i strukturalnie jest podobne, szerokość jak plaża dąbkowicka z ciekawymi dzikimi zejściami przez wydmę. Niestety jest w większej odległości od miejsc noclegowych (domki, domki letniskowe, apartamenty) niż plaża w Dąbkach. Teren plażowy w Bobolinie zaczyna się od ok. 500 – 600 metrów od pierwszych zabudowań, szerokość pasa wydmowego jest większa i połączona z lasem. Istnieje również możliwość w tym wypadku dojazdu do samej plaży drogą betonową z Bobolina, jest to jednak odległość ponad 1 km.
Plaża jest mniej uczęszczana niż w Dąbkach, posiada mniejszą infrastrukturę rekreacyjną i mniej płaskich zejść. Jest jednak wypośrodkowaniem i stanowi medianę między plażą w Dabkach a rejonem kanału Dąbkowskiego. Jest bogatsza w plażowe zatoczki, zejście jest nieco bardziej strome, ale za to ciekawsze wizualnie. Pas wydmowy jest wyższy i szerszy, mocniej zarośnięty roślinnością niskopienną, przyjemniejszy krajobrazowo, może mniej wygodny pod kątem jazdy na rowerze czy spacerowania.
Michael Pierre
ZALOGUJ ADMIN | COOKIES | © LATONAFALI 2024